Busko-Zdrój

wyjazd

region

apartament

domki

pensjonat

Busko-Zdrój noclegi – miasto uzdrowiskowe w województwie świętokrzyskim, stolica powiatu buskiego, siedziba gminy Busko-Zdrój.

noclegi Busko leży w południowej części województwa świętokrzyskiego. Znajduje się 50 km na południe od Kielc i 80 km na północny wschód od Krakowa. Leży w regionie zwanym od przepływającej przezeń rzeki Nidy Ponidziem.

W Busku występuje klimat nizinny z cechami kontynentalnego. Średnia roczna temperatura powietrza to 7,8 °C, maksymalna amplituda temperatury wynosi 60 °C. Komfort klimatyczny obejmuje ok. 39% dni w roku, liczba dni „gorących i upalnych” – 13%, „bardzo zimnych” – poniżej 1,5%. Bardzo wysoką wartością jest liczba godzin ze słońcem – 1151.

Zabytki:

zespół poklasztorny z lat 1720-1730

kaplica św. Anny wzniesiona w latach 1884-1886

kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia NMP 1592-1621, odrestaurowany w 1820

drewniany kościół św. Leonarda z 1699

Sanatorium Marconi z 1836

Zamek Dersława – budowę tego stylizowanego na średniowieczny kasztel obiektu, rozpoczął w 1911 ówczesny lekarz uzdrowiska Busko, Rosjanin Wasyl Wasylewicz Jakobs. Ukończył kilka lat później Leon Sulimierski. Podczas I wojny światowej, 13 maja 1915, po ofensywie nad Nidą, gdy do Buska powtórnie wkroczyły wojska austriackie, kwaterował w nim dowódca tych oddziałów gen. Stanisław Szeptycki

sanatorium Mikołaj z 1837

Synagoga z 1929, zdewastowana przed hitlerowców w czasie II wojny światowej, zamieniona na pomieszczenia handlowe

Wille: Bagatela Mała, Sanato, Słowacki, Oblęgorek, Ormuzd, Zielona, Bristol, Dersław

Strefa uzdrowiskowa znajduje się w południowej części miasta, na obszarze Parku zdrojowego i w jego otoczeniu. Bazę sanatoryjną stanowi trzynaście obiektów, które dysponują łącznie 2066 miejscami dla kuracjuszy. Sanatoria są na bieżąco modernizowane i rozbudowywane, powstają kolejne nowe – to sprawia, że liczba miejsc sukcesywnie wzrasta. Rocznie wykonywanych jest ok. półtora miliona zabiegów, z czego 800 tysięcy to kąpiele siarczkowe. W leczeniu korzysta się z wód siarczkowych, jodkowo-bromkowych i borowiny.

 

Kościlisko tanie noclegi, agroturystyka bałtów, noclegi kielce, Polańczyk noclegi tanie

Możliwość komentowania jest wyłączona.