Mazury atrakcje

Mazury to region etnograficzny w północno – wschodniej części Polski, zasiedlony w XIV-XVII w. przez osadników z Mazowsza. Ludność pochodzenia polskiego przeważała na Mazurach aż do czasów wielkiej epidemii w latach 1708-1711. Na wyludnione przez pomór tereny Mazur zaczęli napływać koloniści niemieccy, natomiast osiedlanie się Polaków było wręcz administracyjnie zakazane.

Mazury przyciągają niezliczone tłumy turystów, którzy odnaleźć mogą tu zarówno ciszę i spokój w maleńkich miejscowościach zagubionych wśród lasów, jak i ciekawą rozrywkę w słynnych kurortach. Wszędzie natomiast spotkasz jeziora, szlaki kajakowe i nieskażoną przyrodę.

Mimo tych zabiegów na terenie Mazury panował język Polski. Od 19 w. walka z Polskością przybrała ostrzejsze formy i tak po plebiscycie w 1920 Mazury pozostały w Państwie niemieckim. Po 1945 Mazury znalazły się w granicach Polski.

Potoczna nazwa Kraina Tysiąca jezior doskonale odzwierciedla charakter regionu.

Mazury noclegi Zaprasza na: – wczasy , – pobyty indywidualne i grupowe, – kolonie i obozy sportowe , – wczasy dla wędkarzy i grzybiarzy, – zielone szkoły , – wycieczki.

Mazury posiadają najbogatsza sieć wodną spośród wszystkich regionów Polski.  Największe są Śniardwy (113,8 km2) i Mamry (104,5 km2) w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Popularny jest również szlak Wielkich Jezior Mazurskich (88 km). Głównym symbolem „mazurskości” są Wielkie Jeziora Mazurskie. Mazury to raj dla żeglarzy i kajakarzy, a także miłośników ciszy i spacerów po lesie.

Natomiast najbardziej znane jeziora mazurskie to: Śniardwy – największe jezioro w Polsce, Mamry, Mikołajskie, Czos, Drwęckie, Niegocin czy Ełckie.

Jeziora te oferują piaszczyste plaże, strzeżone kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego, rejsy wycieczkowe i wiele innych atrakcji.

Noclegi Mazury do dyspozycji gości oferuje prywatną plaża z przystanią i pomostami, sprzęt pływający i możliwość wędkowania. Goście mogą korzystać ze stołu do tenisa, boiska do siatkówki, stołu bilardowego, piłkarzyków i megaszachów. Dla dzieci plac zabaw ze zjeżdżalniami, piaskownicami, huśtawkami i trampoliną.

Mazury to bardzo popularne wśród Polaków miejsce wakacyjne, więc baza noclegowa, gastronomiczna i wodniacka jest bardzo dobrze rozwinięta. W większych ośrodkach turystycznych (Mikołajki, Mrągowo, Giżycko) w lecie odbywają się liczne sportowe i kulturalne imprezy. Mazury obejmują swoim zasięgiem terytorialnym takie miasta jak Nidzica, Szczytno , Pasym, Mrągowo, Pisz, Mikołajki, Węgorzewo, Kętrzyn, Olsztynek i Ostróda.

Mazury domki

Możliwość komentowania jest wyłączona.