Park Narodowy Bory Tucholskie

niedzica

wyżne

niżne

krynica

mazury

Wśród niezmierzonych lasów kryją się zagubione jeziora i tajemnicze kręgi kamienne sprzed niemal 2000 lat
Zobacz także:
Oficjalna strona Parku
Narodowego „Bory Tucholskie”
Plan podróży
Dodaj do planu podróży
Park leży w województwie pomorskim, na północy Polski. Obejmuje największe w naszym kraju bory sosnowe, w których kryją się malownicze jeziora i liczne wydmy – pozostałość po ostatnim zlodowaceniu, które ukształtowało te tereny.

W parku leży 21 jezior polodowcowych, wśród których wyróżnia się szlak zwany Strugą Siedmiu Jezior. Szczególnie cenne i rzadkie są występujące na tych terenach jeziora lobeliowe, np. Gacno Wielkie i Małe, które są chronione ze względu na kryształowo czystą wodę o kwaśnym odczynie i nigdzie indziej niewystępującą roślinność. W otulinie parku płynie rzeka Brda, świetnie nadająca się do spływów kajakowych.

Bory Tucholskie porastają nie tylko sosny, ale również m.in. cisy, których największe skupisko w Europie znajduje się w rezerwacie cisów w Nadleśnictwie Wierzchlas. W parku żyją m.in. jelenie, sarny, dziki i wilki, a także wiele rzadkich gatunków ptaków, w tym żuraw zwyczajny czy bielik.

Wyjątkową atrakcją tych okolic są Kręgi Kamienne w Odrach nad Wdą, zbudowane w I-III wieku naszej ery przez Gotów przemieszczających się ze Skandynawii na południe Europy. Ustawione z głazów kręgi mają od 15 do 33 metrów średnicy, ich wnętrze pokryte jest kamiennym brukiem, pod którym znajdują się grobowce. W pobliżu 10 tak zorganizowanych kręgów odkryto aż 29 kurhanów, czyli mogił w kształcie kopca. Archeolodzy ustalili, że Goci przebywali na tych terenach przez 130-150 lat, a potem ruszyli przez Ukrainę nad brzeg Morza Czarnego w poszukiwaniu legendarnej krainy Oium.

Park Narodowy „Bory Tucholskie” wszedł w skład obszarów chronionych w ramach programu Natura 2000.

Noclegi, Tanie noclegi

Możliwość komentowania jest wyłączona.