Puck na wczasy

Do Pucka najlepiej przyjechać w dniu św. św. Piotra i Pawła (niedziela przed 29 czerwca). Jest to bowiem wyjątkowa okazja, by poznać folklor kaszubski w najlepszym wydaniu – usłyszeć kaszubską mowę oraz zobaczyć regionalne stroje wyciągnięte na ten szczególny dzień z szaf i kufrów. Właśnie tego dnia rybackie kutry, łodzie i motorówki z całej Zatoki Puckiej wyruszają w morską pielgrzymkę z Kuźnicy do Pucka. Właściciele odświętnie przystrojonych jednostek spotykają się pośrodku zatoki, gdzie odbywa się nabożeństwo, a następnie płyną do puckiego portu, aby wziąć udział w uroczystej mszy w kościele farnym. Tradycja tej morskiej pielgrzymki sięga ponoć średniowiecza, kiedy to, według podań, helscy rybacy bywali też groźnymi przybrzeżnymi korsarzami. Od 1981 r., kiedy wznowiono tradycję pielgrzymki, jest to jeden z ważniejszych dni w roku dla każdego Kaszuba, a zwłaszcza rybaka. Po mszy w farze odbywa się huczny festyn parafialny.

Dzisiejszy Puck to ciekawe miejsce – małe, trochę senne miasteczko, pachnące rybami i przeszłością. Jego centrum stanowi kolorowy rynek otoczony cukierkowatymi kamieniczkami, nad którymi króluje potężna wieża gotyckiej fary. W jednej z tych kamieniczek mieści się Muzeum Ziemi Puckiej, którego patronem jest Florian Ceynowa (1817-1881), urodzony w podpuckim Sławoszynie „ojciec regionalizmu kaszubskiego”. Oferta muzeum jest zaskakująco bogata. Można tutaj obejrzeć ciekawą wystawę archeologiczno-historyczną i wnętrze salonu mieszczańskiego z XIX w. Szczególnie ciekawe są zabytki pozyskane w trakcie wieloletnich prac archeologicznych na terenie miejscowego zamku krzyżackiego, którego fundamenty widoczne są na placu na północ od kościoła. W położonym na peryferiach średniowiecznego miasta dawnym szpitalu pod wezwaniem św. Jerzego, czyli przytułku dla ubogich, który sam w sobie jest cennym przykładem architektury szkieletowej, prezentowana jest z kolei wystawa etnograficzna. Muzeum organizuje również interesujące wystawy czasowe i wydaje własny periodyk, będący skarbnicą ciekawostek na temat bogatej historii Pucka.

Molo jest ednym z ciekawszym miejsc w Pucku ze względu na to, że jest punktem widokowym na zatokę, miasto oraz port jachtowy, jest molo. Jest także ulubionym miejscem mieszkańców i turystów – dla zwykłego chociażby spaceru, zrobienia atrakcyjnej fotki, a także po to, żeby coś zjeść, gdyż w centralnym punkcie mola znajduje się restauracja „Bursztynia” – jest ona okrągła i z przeszklonymi ścianami, za którymi rozciągają się zewsząd wody Zatoki Puckiej.

ryn

wilkasy

szczytno

wegorzewo

swietajno

Noclegi, Tanie noclegi

Możliwość komentowania jest wyłączona.