Wypoczynek w Solinie

Warto zobaczyć w bieszczadzkiej, pełnej uroku miejscowości Solina pensjonaty:

  • Osobliwością Soliny jest wybudowana w latach 1960 – 68 zapora wodna o dł. 664 m „spinająca betonową klamrą” stoki masywów Jawora (741 m) i Płaszy. Tworzy ona duże sztuczne jezioro o pow. 22 km2 i długości 26 km w odnodze Sanu oraz 16 km w odnodze rzeki Solinki przy linii brzegowej o długości 154 km. Elektrownia i wnętrze zapory są udostępnione do zwiedzania. Korona zapory o szerokości 8 m. pełni funkcję deptaka spacerowego i daje ładną panoramę na okolicę.
  • Platformę widokową przy dawnej dyspozytorni „dźwigu angielskiego” z czasów budowy zapory nad tamą solińską, skąd rozciąga się malownicza panorama na tamę solińską z masywm Jawora (741m), część Jeziora Solińskiego i Jeziora Myczkowieckiego z rezerwatem Koziniec (524 m), Bóbrką, lesistym pasmem Żukowa i Parkiem Krajobrazowym Gór Słonnych w głębi.
  • Platforma widokowa (przy parkingu) na stoku masywu Jawora z panoramami na najwyższe partie górskie Bieszczadów, okoliczne wzgórza, tamę solińską z najszerszą częścią „bieszczadzkiego morza” i położone u jego stóp Jezior Myczkowieckie z otaczającymi je 3 rezerwatami przyrody: Koziniec (nad kamieniołomem w Bóbrce), Nad Jeziorem Myczkowieckim (masyw Berda) i Przełom Sanu w Zwierzyniu (masyw Grodziska z przełomowym odcinkiem Sanu).
  • Przed wejściem na tamę od strony Polańczyka warto zwrócić uwagę na pierwszy z prawej strony kiosk w „Wozie na kołach” oferujący ciekawe widokówki i albumy z autorskimi zdjęciami Jaśka Joniaka. Nieco dalej z prawej strony deptaka w małej galeryjce można zaopatrzyć się w kapelusz kowbojski.

Możliwość komentowania jest wyłączona.