Zamość

podróż

wycieczka

wakacje

lato

zima

Zamość noclegi, nazywany Perłą Renesansu, Padwą Północy, Miastem Arkad, to idealne miasto twierdza, założone w 1580 roku przez Jan Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego, według projektu włoskiego architekta Bernardo Mornado, stanowiące wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej filozofii urbanistycznej. Układ urbanistyczny śródmieścia z zespołem ok. 120 zabytków architektury został uznany do zabytków o najwyższej wartości artystyczno-historycznej w skali światowej.

Początki większości starych miast, takich jak Kraków czy Poznań, uciekają w pomroce dziejów. Nie wiemy kto je założył – zwykle mówią o tym tylko legendy. W takich miejscowościach znajdują się obok siebie budowle powstałe w różnych epokach, reprezentujące różne style. Zupełnie inaczej było z Zamościem. Żyjący w XVI wieku wybitny wódz i polityk, Jan Zamoyski, człowiek niesłychanie bogaty, chciał wznieść miasto w szczerym polu, w okolicach jednej ze swych wiosek. W tym celu zatrudnił wybitnego włoskiego architekta Bernarda Morando i polecił stworzyć mu dokładny plan. Z góry określił, ilu będzie mieszkańców i jakie instytucje publiczne będą im potrzebne, sfinansował też całe przedsięwzięcie. Zamość dokładnie rósł w oczach. W ciągu zaledwie 20 lat powstały największe obiekty. noclegi Zamość

Warto zobaczyć:

•Pałac Zamoyskich noclegi w Zamościu stara rezydencja rodziny Zamoyskich w zachodniej części Starego Miasta w Zamościu. Był to pierwszy budynek, jaki zaczęto budować po założeniu miasta.

•Rynek Wielki w Zamościu kwadratowy plac w centrum Starego Miasta w Zamościu, zarazem jego główne miejsce. Wymiary Rynku Wielkiego wynoszą 100 na 100 metrów.

•Rynek Solny w Zamościu jeden z dwóch obok Rynku Wodnego rynków dodatkowych w Zamościu. Wraz z Rynkiem Wielkim i Rynkiem Wodnym tworzą ważną oś kompozycji zespołu Starego Miasta.

•Rynek Wodny jeden z placów na Starym Mieście w Zamościu. Położony jest w południowej części staromiejskiej dzielnicy. Jest jednym z 3 rynków położonych na linii północ-południe.

•Rotunda Zamojska powstała w latach 1825 – 1831 jako działobitnia, po dostaniu się Zamościa w granice Królestwa Kongresowego, czyli pod panowanie Rosji.

Raków domki, noclegi niedzica, noclegi Podlasie, Ruciane Nida domki, noclegi Święta Katarzyna

Możliwość komentowania jest wyłączona.